Onkokosmetologia, Choroba i jej następstwa
Onkokosmetologia to nowa subdyscyplina kosmetologii, która koncentruje się na ograniczeniu skutków ubocznych, leczenia nowotworów w obrębie skóry, włosów i paznokci.
Posiadamy w swojej ofercie urządzenia i aparaturę kosmetyczną jak i medyczną.
Pracujemy na luksusowych, profesjonalnych markach kosmetycznych, tj.: Babor, estGen i wielu innych, które skutecznie mogą ułatwić, poprawić komfort życia oraz stan psychiczny pacjentów onkologicznych. Onkokosmetologia
Dr n. med. Barbara Huras - onkolog, internista
Zabiegi z obszaru onkokosmetyki i onkokosmetologii mają za zadanie łagodzić skutki chemio i radio terapii. Onkokosmetologia to nowa subdyscyplina kosmetologii, która koncentruje się na ograniczaniu skutków ubocznych leczenia. Chemioterapia i radioterapia oddziaływuje nie tylko na komórki nowotworowe ale także w znacznej mierze na komórki skóry, cebulki włosów, jak i na płytkę paznokci.
Suchość, świąd, nacieki zapalne, zmiany trądzikopodobne, zaburzona warstwa hydrolipidowa skóry, radiodermit definiowany jako szereg skutków ubocznych radioterapii. Tym wszystkim wykwalifikowana kadra kosmetologów może zaopiekować się w naszym salonie.
Spersonalizowana opieka kosmetologiczna może okazać się istotnym wsparciem dla pacjenta onkologicznego. Do naszych podstawowych zadań w onkokosmetologii jest wyciszenie zmian zapalnych, przywrócenie jej podstawowych funkcji, poprawa jakości życia poprzez przywrócenie dobrego wyglądu.
Większość pacjentów powinna mieć zapewnioną stałą opiekę kosmetologiczną aby niwelować skutki leczenia oraz rozwiewać wszelkie pielegnacyjne wątpliwości. Onkokosmetologia
Skóra pacjenta onkologicznego wymaga szczególnej troski, indywidualnego podejścia.
Szeroko pojęta opieka kosmetologiczna nad osobami znajdujacymi się na rożnych etapach choroby nowotworowej. Celem zawsze będzie złagodzenie skutków leczenia i przywrócenia równowagi skóry na równi z poprawą samopoczucia. Onkokosmetologia
Przed terapiami takimi jak radio- czy chemioterapia należy zadbać o rewitalizację i silne odżywienie i ukojenie skóry.
Radioterapia powoduje:
- suchość;
- przebarwienia;
- zaczerwienienia w wyniku aktywacji reakcji zapalnych
- teleangiektazje;
- pieczenie;
- świąd;
- ból;
- upośledzenie gojenie;
- szkodzenie gruczołów łojowych;
- uszkodzenie mieszków włosowych;
- przebarwienia i odbarwiania.
Pamiętaj, aby przed, w trakcie i po radioterapii chronić skórę przed działaniem promieniowania słonecznego!
Stosuj filtry ochronne, odzież ochronną, unikaj bezpośredniej ekspozycji na Słońce. Połączenie działania promieniowania słonecznego i radioterapii pogłębia stopień uszkodzenia skóry i zwiększa ryzyko powstania nowotworów skóry. Onkokosmetologia
Chemioterapia powoduje:
- podrażnienie;
- rumień;
- nadmierne łuszczenie;
- nasilona suchość, szorstkość, uczucie ściągniecia;
- brak elastyczności;
- nadwrażliwość na dotyk;
- podatność na infekcje skórne, bakteryjne, wirusowe i grzybicze;
- trądzik;
- zmiany pokrzywkowe;
- nasilenie istniejących wcześniej problemów skórnych
Chemioterapia na płytkę paznokciową:
- osłabienie, kruchość, deformacja;
- zażółcenie lub różnobarwne przebarwienia;
- wpowolniony wzrost;
- rozwarstwiania się;
- zespołoy bólowe związane z pogrubieniem;
- nadwrażliwość związane z ścieńczeniem płytki;
- poprzeczne bruzdy;
- zatrzymanie wzrostu;
- onycholiza;
- onychomadeza- spontaniczne oddzielenie się płytki paznokcia od macierzy;
- zanokcica- bakteryjne zakażenie wału paznokciowego w wyniku których może dojść do odzielenia płytki od wału.
W profesjonalnej opiece kosmetologicznej dla pacjentów onkologicznych należy skupić się na :
- nawilżeniu skóry;
- regeneracji skóry;
- delikatnym oczyszczaniu skóry;
- delikatnym złuszczaniu skóry; peeling enzymatyczny
- masażu stóp refleksologia
- pedicure;
- manicure;
- rekonstrukcji brwii henna;
- drenażu limfatycznym po uzgodnieniu z lekarzem (za wyjątkiem węzłow chłonnych);
- masażu onkologicznym- np.masaż z przewagą ruchów głaskania, masaż pędzelkowy
Z zachowaniem odpowiednich zasad może być wykonywany u większości pacjentów onkologicznych i ani trochę nie jest fanaberią zakłócającą przebieg terapii onkologicznej.
Masaż onkologiczny wspiera proces leczenia na różnych poziomach. Do bogactwa korzyści można zaliczyć m.in.: łagodzenie skórnych skutków ubocznych terapii, zmniejszenie napięć mięśniowych i odczuć bólowych, poprawę jakości snu i ogólnego samopoczucia.
Zabiegi kosmetyczne wykonywane w trakcie i po zakończeniu leczenia onkologicznego poprawiają kondycję skóry, zapobiegają nasilaniu się zmian oraz skracają czas rekonwalescencji. Najmniejsza poprawa wyglądu bardzo mocno wpływa na samopoczucie, wzmacnia stan psychiczny, a to z kolei może wpływać na powodzenie terapii. Onkokosmetologia
Bardzo ważne jest indywidualne podejście do Klienta, zabiegi muszą współgrać z aktualnym leczeniem onkologicznym i powinny być modyfikowane w zależności od stanu skóry i ogólnego stanu pacjenta. Dobranie odpowiednich kosmetyków bezzapachowych o ograniczonej ilości konserwantów i barwników o takim składzie, by zabieg przyniósł jak największe korzyści dla Klienta.
Do skóry przesuszonej należy wybierać składniki nawilżające i natłuszczające, świąd skóry wymaga dużej ilości składników łagodzących i przeciwświądowych, a zniszczona skóra wymaga dużej regeneracji.
Składniki kosmetyków wskazane w tego typu zabiegach to m.in.: pantenol, allantoina, oleje roślinne (lniany, z wiesiołka, ogórecznika, oliwa), gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik, aloes, probiotyk, algi, wit.C,E,F,NNKT, cholesterol, ceramidy, skwalan, slfa bisabolol, colostrum, beta glukan. Onkokosmetologia
W zależności od typu nowotworu, zastosowanego leku oraz czasu jaki minął od chemioterapii, można zastosować różne gabinetowe procedury kosmetologiczne min. podstawową pielegnację kosmetologiczną, masaże onkologiczne, zabieg wodnego oczyszczenia Hydrafacial, zabieg wodorowego oczyszczania oraz zabieg technologicznym urządzeniem Indiba.